شکرگزار باشیم | مجله موفقیت + 2022-05-11 18:04:33


یکی از عادات بسیار ارزشمندی که انسان می‌تواند به‌عنوان اساس ایجاد آرامش و رشدفردی از آن بهره‌مند شود، شکرگزاری است. نگاه مثبت همراه با قدردانی از مهم‌ترین عوامل موفقیت است. آثار مثال زیبای «شکر نعمت، نعمتت افزون کند» را می‌توان به خوبی احساس کرد. زمانی‌که فردی شکرگزاری می‌کند، باعث می‌شود اتفاقات زندگی‌اش را با نگاهی مناسب ببیند؛ هر چقدر کوچک یا در ظاهر ساده باشد. همین امر سطح انرژی انسان را بالا نگه می‌دارد و فضای بهتری را برای رشد به اوهدیه می‌دهد.

در زندگی روزمره نیز زمانی‌که از فردی بابت کاری که انجام داده است، تشکر می‌کنیم، عملا باعث می‌شویم به ما توجه بیشتری کند، تلاش بیشتری برای جلب رضایت ما انجام دهد و بهترین خدمت رابا عشق ارزانی دارد. اگر به بازتاب انرژی خودمان اعتماد داشته باشیم، کائنات نیز با ما چنین خواهند کرد و آنچه ما در دنیای پیرامون خود جاری و ساری کرده‌ایم، امواجی بسیار مثبت است که باعث به‌حرکت‌درآمدن فرکانس‌های عالی در اطراف ما و خلق زندگی شگفت‌انگیزخواهد شد.

هر کلام، حرکت و اندیشه ما نُتی است در جهان هستی که تمامی افراد در چگونگی نواختن آن نت و چگونگی بازتاب آن نقش مهمی ایفا می‌کنند. شکرگزاری ما را با نقش مثبت در فضای اطرافمان تزیین می‌کند و باعث ایجاد جریان‌های ارزشمند می‌شود.از سوی دیگر، شکرگزاری و این سبک دیدن مسائل باعث کمرنگ‌شدن اتفاقات ناخوشایند و افزایش پذیرش در فرد شده و جایگزین سینگال‌های مثبت می‌شود.

مغزما در یک زمان، می‌تواند یک فکر را هدایت کند؛ بنابراین زمانی‌که ما درحال شکرگزاری هستیم، قطعا فکر و تصور منفی امکان حضور نخواهد داشت و با تکرار و افزایش مدت شکرگزاری و نگرش متفاوت به مسائل، ما فضای ذهنی خود را پالایش کرده و سطح انرژی مناسبی را ایجاد کرده‌ایم.

شکرگزاری ما را به سمت مثبت‌اندیشی هم هدایت می‌کند و نگاه مثبت ما را به‌سوی آرامش و موفقیت سوق می‌دهد. شکرگزاری نگاه متفاوت به موضوعات را می‌طلبد؛ چرا که الزاما ممکن است بهترین‌ها رخ ندهد، ولی ما بایستی به بهترین سبک ممکن به شرایط پیش‌رو نگاه کنیم. درواقع شکرگزاری، سپاسگزاری از اتفاقات مناسب در راستای خواسته‌های ماست؛ هم دیدن کوچک‌ترین داشته‌هایمان و هم متفاوت‌دیدن آنچه در ظاهر اساسا به‌عنوان مسئله در زندگی ما رخ می‌دهد. اگر بخواهیم با موشکافی بیشتری تفاوت رفتاری افراد را بررسی کنیم، برخی از افراد به‌هیچ‌وجه چشمان زیبا‌بین و زبان زیبا‌گو ندارند و اگر بهترین شرایط را هم تجربه کنند، اساسا شکرگزاری نمی‌کنند و بعضا حتی از شرایط کنونی لذت هم نمی‌برند و به‌دنبال رسیدن به سایر خواسته‌ها یا نداشته‌هایشان هستند. برخی دیگر، افرادی شکرگزار هستند و به کوچک‌ترین نعمت‌های موجودتوجه کرده و شکرگزاری می‌کنند. اما گروه سوم کسانی هستند که حتی می‌توانند با نگاهی متفاوت به مصیبت‌ها در زندگی، باز هم شکرگزار بوده و اتمسفر زندگی‌شان را مثبت، قدرتمند و شاکر حفظ می‌کنند. انسان‌های موفق و پیشرو، نه‌تنها به کوچک‌ترین نکات مثبت توجه کرده و شکرگزاری می‌کنند، بلکه شکرگزار رنج‌ها و آنچه در ذهن انسان‌های ناموفق ناعدالتی دیده می‌شود نیز خواهند بود. انسان‌های بزرگ، ضمن قدر‌دانی از هر آنچه رخ می‌دهد و پذیرش شرایط موجود، به‌سوی قله‌های موفقیت حرکت می‌کنند. در واقع افراد موفق شکرگزاری را مبنای حرکت‌های آینده خود می‌دانند و شرایط سخت به‌هیچ‌وجه باعث پذیرش ناتوانی و بیان آن‌ها نیست.

امیدوارم بتوانیم در شرایط مختلف، تعادل و رهبری زندگی خود را در دست بگیریم، فقط به کاستی‌ها و کمبودها توجه نکنیم و شکرگزار داشته هایمان باشیم. البته این سبک رفتار نباید باعث سکون و پذیرش شرایط حداقلی شود و با نگاهی مثبت و شکرگزار، باید آماده رشد و رسیدن به اهداف متعالی باشیم. شکرگزاری را جزو عادات روزانه، بلکه لحظه‌لحظه خود کنیم تا برکات آن را در زندگی‌مان ببینیم.

مجله موفقیت : شماره 390Source link

مطالب مرتبط

اجرا شده توسط: همیار وردپرس